10 кроків до самостійності підлітка

10 шагов к самостоятельности подростка
1. Мої вимоги зрозумілі й однозначні
Ваша дитина тільки вчитися проявляти себе, бути самостійною. На початковому етапі такого навчання, їй важливо мати чіткі і зрозумілі правила, як стати самостійним. При всьому прагненні дитини бути самостійною, вона ще занадто мала для цього, тому потрібні розумні і зрозумілі їй обмеження і заборони. І віра в те, що батьки все роблять правильно. Ніщо так не руйнує довіри, як постійно мінливі правила. Якщо ж дитина витворяє все що йому завгодно, то це вже не самостійність, а розбещеність.

IMG_1287_

2. Допомагайте, коли дитина просить допомоги
Будь-яка дитина завжди знає на що вона зараз здатна. Але при цьому важливо вже перевірити чи знаєте ви це. Роблячи все за дитину, ви звичайно покажете позитивний приклад для дитини, що ви це вмієте. Але при цьому, ви дасте чітку інструкцію, що за нього це можуть зробити. Ваша дитина сама знає, в чому вона слабка, і сама звернеться  до вас за допомогою, не ігноруйте такі позиви. При цьому дитина не завжди може сказати «Допоможи мені», це буде звучати ще як «Мені складно», «Мені не зрозуміло», «Ти ж знаєш краще». Допомагайте в таких випадках, але ніколи не робіть за дітей їх роботу.

3. Привчання дитини до порядку
Одне з частих прикрощів батьків, коли їх, вже дитина  сильно виросла, то вона  абсолютно не переймається питаннями самообслуговування і підтримки порядку. Постіль заправляється тільки після багаторазових нагадувань, тарілка після їжі “сиротливо” залишається стояти на столі, речі “живописно” розкидані по всій кімнаті … Знаходяться навіть діти, які, вже навчаючись в школі, зуби чистять тільки на прохання і батьки, які збирають портфель для улюбленої дитини,  аж до середньої школи.

Де і що було пропущено і, головне, як з усім цим впоратися, якщо вже дійшли до такого життя?

Головне завдання дитини: обов’язково прибрати все за собою. Впевнена, що ваша дитина теж це все може. Якщо ви йому дозволите, звичайно. Говоріть це в будь-яких дрібницях, а головне завжди подавайте свій приклад, як ви забираєте свої речі. Чи не приходите до помилки: «Ну сьогодні я за нього приберу, а потім він». Залишайте цю дію завжди дитині. І помітите як він поступово стане самостійно прибирати без ваших нагадувань.

Щоб цього добитися,  батькам слід запам’ятати одне найголовніше правило:

«Не робіть за дитину те, що він сам може зробити».

4. За проступком має слідувати покарання
Якщо дитина допустила помилку, то вона повинна понести розумне покарання. Так дитина усвідомлює, що за свої проступки потрібно відповідати, і, перш ніж щось зробити, необхідно гарненько подумати. А вже якщо припустився помилки, потрібно вміти її виправити. 

5. Список обов’язків дитини
Дитина рівноправний член сім’ї. У неї є свої обов’язки, вона повинна знати, за що вона відповідає в будинку. Напишіть список її справ в будинку «Прибирання щодня в своїй кімнаті, полив квітів, планувати спільний сімейний відпочинок на кожну субботуі т.д.». Важливо показати що дитина має свої обов’язки і знає ваші. Говоріть так само, які обов’язки у цій родині маєте Ви.

6. Дуже важливо планувати що-небудь разом з дитиною
Створіть з дитиною спільний проект. Заплануйте удвох вивчити англійську за півроку. Давайте один одному завдання, робіть спільні перевірки д / з. Заплануйте спільну поїздку. Дайте частину завдань дитині, яку  вона може організувати  (наприклад вибрати в яке місто поїхати, які історичні пам’ятки відвідати). Дитина відчуваючи себе відповідальною – буде відчувати себе самостійною і вільною у своєму виборі.

IMG_1276_
7. Не обмежуйте дослідницьку діяльність дитини, якщо вона хоче допомогти вам у чомусь, не відмовляйтеся від «допомоги»
Так, цілком можливо що Ви вже знаєте, як буде краще. Але витратьте час на те, щоб Вас навчила чогось дитина, допомогла зробити це по своєму. Ми впевнені, що багато Ви відкриєте для себе як і в цій справі, так і в своїй дитині.

8. Довіряйте робити покупки
Ніщо так не дисциплінує і не привчає до відповідальності, як покупка продуктів для сім’ї. Починайте з малого – перш ніж відправитися в магазин, складіть список необхідного і залучайте до цієї дитини. Нехай дитина сама загляне в холодильник і оцінить його вміст – скінчилися йогурти, немає масла і так далі. Для початку сходіть в магазин разом, а в наслідку довіряйте робити певні покупки йому. Іноді просто залишайте дитині список і гроші, а іноді дайте йому можливість проявити ініціативу і оцінити необхідність в тому чи іншому: «подивися, хліба і молока вистачить на завтра?»

IMG_1400_.jpg
9.Наберітесь терпіння

Не факт, що на початковому етапі нових взаємин ваша дитина тут же почне проявляти самостійність і ініціативу. Але якщо ви не буде відступати від намічених дій щодня, і при цьому будете доброзичливі, то таке ставлення поступово увійде в звичку. Згодом підліток навчиться самостійно  приймати рішення і стане більш відповідальною.

10. І звичайно ж, кажіть дитині про любов!
IMG_1470_.jpg


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.